Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Ağrı'da Yaşam
 

Ağrı 1834 yılında bucak, 1869 yılında ilçe olmuştur. 15 Nisan 1918 yılında henüz Anadolu’da Kurtuluş Savaşı başlamadan önce Ağrı ve çevresi düşmandan temizlenmiştir. 1927 yılında il merkezi olmuştur. 5137 m. yüksekliğiyle Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı’ndan dolayı da AĞRI adını almıştır.

Anadolu’nun İran’la bağlantısını sağlayan uluslararası transit yolunun üzerinde bulunması ile önemi artan ilin doğusunda İran, batısında Muş ve Erzurum, kuzeyinde Kars, güneyinde Van ve Bitlis ile kuzeydoğusunda Iğdır ili bulunmaktadır. Ağrı ilinde Gürbulak Kara Hudut Sınır Kapısı bulunmaktadır. Doğubayazıt, Diyadin, Taşlıçay, Hamur, Tutak, Patnos, ve Eleşkirt Ağrı ilinin ilçeleridir. İlçelerin tamamı şehirlerarası anayol güzergâhı üzerinde bulunmaktadır. Doğubayazıt, Diyadin ve Taşlıçay Iğdır ve İran’a giden uluslararası transit yol üzerinde, Hamur, Tutak ve Patnos Bitlis ve Van şehirlerarası anayol güzergâhı üzerinde, Eleşkirt ise Erzurum karayolu güzergâhı üzerinde yer almaktadır. Her ne kadar sosyal imkânlar yönüyle sınırlılıklar bulunsa da hiçbir ilçesi ücra ve ıssız konumda değildir. Her gün Ankara ve İstanbul illerine uçak seferleri olup, çok sayıda otobüs firmaları bulunmakta, dolayısıyla ulaşım yönünden sıkıntı yaşanmamaktadır. İlçelerin il merkezine uzaklıkları Doğubayazıt: 95 Km, Patnos:78 Km, Diyadin: 60 Km, Tutak: 42 Km, Eleşkirt: 35 Km, Taşlıçay: 32 Km, Hamur: 12 Km’dir. Komşu illere bölünmüş karayolu ile bağlantısı olan Ağrı’nın komşu illere uzaklıkları Van: 230 Km, Kars: 221 Km, Erzurum: 180 Km, Iğdır: 142 Km’ dir.   

Ağrı, iklim bakımından Türkiye’nin karasal ve sert iklimli bölümüne girer. Kışlar çok sert geçer. Türkiye’de en soğuk gün Ağrı’da 13 Ocak 1940’da –43 C olarak tespit edilmiştir. Yazları sıcaktır. İlkbahar ve sonbahar kısa sürer. Senenin 115-125 günü karla kaplıdır. Ağrı’da en soğuk ayın ortalaması -10 C, en sıcak ay ortalaması 21 C’dir. Her yılın yaklaşık 4-5 ayı karlar altında bulunan Ağrı il merkezinde acemi ve yeni öğrenenler için küçük çapta bir kayak tesisi bulunmaktadır. Kayak turizmi için Erzurum-Palandöken ile Kars-Sarıkamış kayak pistleri Ağrı’ya araba ile yaklaşık 2 saat mesafededir.


Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi çevre düzenlemesi ve kampus yerleşkesi yönüyle ülkemizin sayılı üniversitelerinden birisidir. Tam teşekküllü Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin yanı sıra, Ağrı ilinde iki adet Özel İlköğretim Okulu, iki adet Özel Hastane ve bir adet Askeri hastane bulunmaktadır. 


Ağrı alış veriş yönünden ucuz olup, çeşitlilik fazladır. Trafiğe kapalı olan Cumhuriyet Caddesinde her türlü gıda, giyim ve diğer ihtiyaçların giderilebileceği mekânlar mevcuttur. Vali Lütfi Yiğenoğlu Stadında; Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, açık ve kapalı Tenis Kortları, Stad içinde yürüyüş parkurları ve stad çevresinde spor aletleri ile tam bir yorgunluk ve stres atılabilecek mekânlar bulunmaktadır. Çalışma hayatından arta kalan zamanlarda boş vakitlerini geçirmek için çok sayıda kafeterya, pastane ve iki adet sinema bulunmaktadır.


Ağrı, Anadolu toplumunun yapısını ve geleneğini en iyi muhafaza eden yerlerden biridir. İnsan ilişkilerinde akrabalık bağları etkilidir. Kan akrabalığını, aşiret akrabalığı izler. Bu akrabalık bağı toplum hayatında ve ekonomik alanda daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar; sosyal ve ekonomik yaşam mücadelesinde birlikte hareket etme, birbirine destek olma veya düşkün birisine mensubu olduğu aşiretçe yardım elini uzatma gibi.


Ağrı, turizm bakımından da özel ve önemli bir yapıya sahiptir. Coğrafî konumu, doğal güzellikleri ve İshak Paşa Sarayı gibi tarihî zenginlikler, il turizminin ana kaynaklarıdır. Turizm endüstrisi için gerekli olan ulaşım, otel, lokanta ve turistik tesis alanında faaliyetler gittikçe artmaktadır. Ayrıca Eleşkirt-Gürbulak arasındaki E-23 karayolu üzerinde çeşmeler ve dinlenme tesisleri vardır. Ağrı yöresi aynı zamanda zengin bir folklora sahiptir. Yabancıların görme, inceleme ve araştırma isteklerine yönelik maddî ve maddî olmayan kültür öğeleri mevcuttur. Sosyal hayatın birçok alanında orijinal köy hayatı yaşanmaktadır. Ağrı Merkez, Doğubayazıt ve Patnos'ta turistlerin konaklama, barınma ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılayacak turizm tesisleri vardır.

Nuh'un gemisinin bulunduğu iddia edilen Ağrı Dağı 5137 metre zirvesi ile Türkiye'de en büyük dağ konumundadır. Yılın 12 ayı boyunca üstünde eksik olmayan kar ile yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Ağrı Dağı dağcılık ve yürüyüş sporları için ideal bir yerdir. 2000 yılında kısmen de olsa turizme açılan Ağrı Dağına yüzlerce yerli ve yabancı turist tırmanış gerçekleştirmiştir. Yabancı ülkelerden gelen taleplerin fazlalığı ülkemiz ve yöremiz turizmi açısından büyük önem arz etmektedir.

Ağrı'ya bağlı Diyadin ilçesinin 5 km güneyinde yer alan ve Murat Nehrinin kenarında bulunan, Yılanlı, Davut ve Köprü adıyla bilinen kaplıcalar bulunmaktadır. Yaz-kış her zaman kaplıcaların romatizma ve deri hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Burayı birçok yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Küçük çapta konaklama üniteleri mevcuttur. Ağrı Valiliğinin 2000 yılında faaliyete geçirdiği 3 yıldızlı termal otel buraya canlılık kazandırmıştır.

Kısaca, Ağrı ilimiz toplum yapısı, sosyal faaliyetleri, turistik mekânları ile Doğu Anadolu’nun önemli ve güzel bir ilidir.

 
 • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
 • BİMER
 • KURUMSAL E-POSTA
 • POLİS AKADEMİSİ
 • E-DEVLET HİZMETLERİ
 • PEKAY
 • POLİS RADYOSU
 • EGM ÇOCUK SAYFASI
 • POLİS BAKIM ve YARDIM SANDIĞI
 • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU
 • TURN BACK CRIME
 • GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ